Sunday, December 05, 2021
Tuesday Winners At The Wayne Regional Agricultural Fair (PHOTO GALLERY)

Tuesday Winners At The Wayne Regional Agricultural Fair (PHOTO GALLERY)

Wayne Regional Agricultural Fair Winners

Tuesday, October 5, 2021

Salute to Senior Citizens

  • Youngest Grandparent: Tina Lynch, Goldsboro
  • Oldest Senior Citizen: Rachel Rawls, Dudley
  • Most Children: Martha Merritt, Mt Olive
  • Most Recent Grandparents: Kay & Alan Boykin, Lucama
  • Most Grandchildren: Mary Pearsall, Goldsboro
  • Most Great Grandchildren: Claire Walker, Mt Olive
  • Married Longest to Each Other: Mr & Mrs Ronald Rands, Goldsboro 61 Years

Pie Baking Contest

  • Cream Pies (Junior)
    • 1st Elijah Lee, Mt Olive
    • 2nd Meagan Hebert, Goldsboro
    • 3rd Aidan McCallan, Princeton
  • Custard Pies (Junior)
    • 1st Brian Woodard, Goldsboro
    • 2nd Connor Taylor, Goldsboro
    • 3rd Elizabeth Martinez, Faison
  • Fruit Pies (Junior)
    • 1st Hayden Teague, Goldsboro
    • 2nd Emma Hines, Goldsboro
    • 3rd Georgianna Darden, Faison
  • Nut Pies (Junior)
    • 1st Brett Baumgartner, Princeton
    • 2nd Matthew Thompson, Faison
    • 3rd
  • All Other Pies (Junior)
    • 1st Elijah Lee, Mt Olive
    • 2nd Billy Hudson, Fremont
    • 3rd Lilly Miller, Mt Olive
  • Cream Pies (Adult)
    • 1st Colleen Warrick, Selma
    • 2nd Margey Smith, Dudley
    • 3rd Susan Elliott, Dudley
  • Custard Pies (Adult)
    • 1st Colleen Jones, Pikeville
    • 2nd Margey Smith, Dudley
    • 3rd Angie Joyner, Mt Olive
  • Fruit Pies (Adult)
    • 1st Lori Jones, Pikeville
    • 2nd Susan Elliott, Dudley
    • 3rd Suzanne Tyner, Pikeville
  • Nut Pies (Adult)
    • 1st Willis Underwood, Goldsboro
    • 2nd Margey Smith, Dudley
    • 3rd Colleen Warrick, Selma
  • All Other Pies (Adult)
    • 1st Colleen Warrick, Selma
    • 2nd Jessie Norris, Pikeville
    • 3rd Margey Smith, Dudley

Spelling Bee

  • Grade 5: 1st Isabel Lopez Arreda, Spring Creek Middle
  • Grade 6: 1st Jameson McCoy, Norwayne
  • Grade 7: 1st Jaylene Phillip, Greenwood
  • Grade 8: 1st Ryan Griffin, Faith Chrstian
  • Grade 9: 1st Lawson Adams, Wayne Christian
  • Grade 10: 1st Alex Farrell, Southern Wayne
  • Grade 11: 1st Elizabeth Edmonds, Charles B Aycock
  • Grade 12: 1st Meagan Hebert, Faith Christian

Flower Show (Second Show)

  • Best of Show (Cut Flowers) Amber Weaver, Pikeville
  • Best of Show (Artistic Design) Vickie Johnson, Dudley

Vocational Contest:

  • Auto Mechanics
    • 1st Place Luke West, Charles B Aycock
    • 2nd Place Jackson Lovic, Eastern Wayne
    • 3rd Place Andy Tomayo, Southern Wayne

Livestock Skillathon Contest

  • Junior 4-H: Haley Mathis
  • Senior 4-H: Isaac Linton
  • Junior FFA: Emalia West
  • Senior FFA: Aiden Hood

Open Junior Chicken Show

  • Showmanship Ages 5-7 Spate Sanderson
  • Showmanship Ages 8-11 Allie Raper
  • Showmanship Ages 12-14 Anna Cooke
  • Showmanship Ages 15-18 Samantha Fields
Share

Events